 |
Wkład z płaszczem wodnym to rozwiązanie w ogrzewaniu kominkowym. Urządzenie spełnia jednocześnie funkcję wkładu kominkowego i kotła grzewczego. Może współpracować z istniejącym kotłem do centralnego ogrzewania, może również służyć do ogrzewanie wody użytkowej.
W kominkach z płaszczem wodnym czynnikiem odbierającym ciepło wytworzone w palenisku jest woda.
Kominek z płaszczem wodnym ma sporo zalet. Chyba najważniejszą zaletą jest możliwość zakumulowania energii w buforze. Unikamy w ten sposób chwilowego nadmiernego nagrzania pomieszczeń i efektu wychłodzenia, następującego szybko po wygaśnięciu ognia. Inną zaletą jest możliwość ogrzewania całego domu nawet najdalej oddalonych pomieszczeń. Jaka powinna być moc kominka, ile procent ciepła powinno z kominka trafiać do wody, ile powinno być magazynowane, ile z tego powinno być przeznaczone do ogrzewania domu, a ile do podgrzewania wody użytkowej, to sprawy które należy ustalić z projektantem i wykonawcą instalacji grzewczej.
Rozważając kominek z płaszczem wodnym warto zwrócić uwagę na kilka spraw:
- Kominek powietrzny sprawdza się w razie potrzeby szybkiego ogrzania dużej kubatury i może być wykonany nawet przez majsterkowicza. W przypadku kominka wodnego chodzi raczej o stałe ogrzewanie, a instalacja powinna być zaprojektowana i wykonana przez fachowca.
- Pełne wykorzystanie zalet akumulacji ciepła w wodzie daje jedynie zainstalowanie zbiornika buforowego o dużej pojemności. Za minimum uznać należy pojemność 30litrów/kW, optymalne będzie 50÷60 litrów/kW, a niektóre źródła mówią nawet o 100 litrach/kW.
- Dziś mniejsze ma znaczenie wielkość szyby ( specjalne szyby zabezpieczające przed nadmiernym konwekcją ciepła ) ale im większa jest powierzchnia oszklona wkładu, tym więcej ciepła zostanie wypromieniowane przez szyby, a mniej pozostanie dla wymiennika wodnego.
- Współczesna elektronika pozwala na sterowanie procesem spalania drewna, rozdziałem energii, jak też współpracą z innymi kotłami. Na ogół elektronika wywiązuje się dobrze ze swoich zadań, jednak nie działa bez prądu. Zabezpieczenie na wypadek braku zasilania powinno być uwzględnione przy projektowaniu wodnej instalacji kominkowej.
- Wreszcie rzecz bardzo istotna – czy to kominek, czy to piec, oba wymagają ręcznego uzupełniania opału, a jedynie rozwiązania peletowe dają szansę automatyzacji
|