Wkład z płaszczem wodnym to rozwiązanie w ogrzewaniu kominkowym. Urządzenie spełnia jednocześnie funkcję wkładu kominkowego i kotła grzewczego. Może współpracować z istniejącym kotłem do centralnego ogrzewania, może również służyć do ogrzewanie wody użytkowej. 

W kominkach z płaszczem wodnym czynnikiem odbierającym ciepło wytworzone w palenisku jest woda.

Kominek z płaszczem wodnym  ma sporo zalet. Chyba najważniejszą zaletą jest możliwość zakumulowania energii w buforze. Unikamy w ten sposób chwilowego nadmiernego nagrzania pomieszczeń i efektu wychłodzenia, następującego szybko po wygaśnięciu ognia. Inną zaletą jest możliwość ogrzewania całego domu nawet najdalej oddalonych pomieszczeń. Jaka powinna być moc kominka, ile procent ciepła powinno z kominka trafiać do wody, ile powinno być magazynowane, ile z tego powinno być przeznaczone do ogrzewania domu, a ile do podgrzewania wody użytkowej, to sprawy które należy ustalić  z projektantem i wykonawcą instalacji grzewczej.

Rozważając kominek z płaszczem wodnym warto zwrócić uwagę na kilka spraw:

 

  1. Kominek powietrzny sprawdza się w razie potrzeby szybkiego ogrzania dużej kubatury i może być wykonany nawet przez majsterkowicza. W przypadku kominka wodnego chodzi raczej o stałe ogrzewanie, a instalacja powinna być zaprojektowana i wykonana przez fachowca.
  2. Pełne wykorzystanie zalet akumulacji ciepła w wodzie daje jedynie zainstalowanie zbiornika buforowego o dużej pojemności. Za minimum uznać należy pojemność 30litrów/kW, optymalne będzie 50÷60 litrów/kW, a niektóre źródła mówią nawet o 100 litrach/kW.
  3. Dziś mniejsze ma znaczenie wielkość szyby  ( specjalne szyby  zabezpieczające przed nadmiernym konwekcją ciepła ) ale  im większa jest powierzchnia oszklona wkładu, tym więcej ciepła zostanie wypromieniowane przez szyby, a mniej pozostanie dla wymiennika wodnego.
  4. Współczesna elektronika pozwala na sterowanie procesem spalania drewna, rozdziałem energii, jak też współpracą z innymi kotłami. Na ogół elektronika wywiązuje się dobrze ze swoich zadań, jednak nie działa bez prądu. Zabezpieczenie na wypadek braku zasilania powinno być uwzględnione przy projektowaniu wodnej instalacji kominkowej.
  5. Wreszcie rzecz bardzo istotna – czy to kominek, czy to piec, oba wymagają ręcznego uzupełniania opału, a jedynie rozwiązania peletowe dają szansę automatyzacji 
Przykładowe schematy instalacji